Małe, ale za to jak istotne – Co warto wiedzieć o zszywkach?

Wielkość

Niektórymi zszywkami zszyjemy kilka stron, innymi nawet kilkaset. Największe zszywki archiwizacyjne obejmą nawet 500 kartek. Nazwa zszywek wskazuje, jaką grubość kartek obejmą. Przykładowo zszywki 24/6, czyli najbardziej standardowe, są stworzone z drutu o grubości 2,4mm i wbiją się na głębokość ok. 6mm w plik kartek. Przeciętnie zszyją 30 kartek. Ta liczba ulega zmianie w zależności od jakości materiału, z którego jest wykonana zszywka.

Materiał i kolorystyka

Większość zszywek produkuje się ze stali. Najpopularniejsze z nich bywają dodatkowo powlekane: lakierowane na biało, miedziowane lub są pokrywane powłoką galwaniczną (powstrzymującą korozję). Powlekanie nadaje większą gładkość zszywce, co w rezultacie ułatwia zszywanie. Dodatkowym atutem jest przyjemny dla oka wygląd zszywki. Białe będą niemalże niewidoczne i pozwolą zachować wysoką estetykę dokumentu.

 Wybieramy zszywki do zszywacza

Szeroki wybór zszywek od różnych producentów o uniwersalnych rozmiarach pozwala na dokonywanie wyboru pomiędzy budżetowymi wkładami, a bardziej wytrzymałymi zszywkami, adekwatnie do aktualnych potrzeb w biurze. W przypadku małych urządzeń zszywki są pakowane w pudełka i bez problemu przekładamy je do zszywacza. U niektórych producentów zszywki są pakowane w wymienne kasety – magazynki. Warto mieć świadomość, że czasami stwarza to konieczność używania zszywek wyłącznie producenta urządzenia, ponieważ na rynku nie występują zamienniki.

Zszywki a płaskie zszywanie

Zszywka powoduje, że dokument w miejscu zszycia staje się nieco grubszy niż pozostała jego część. Układanie plików jeden na drugim w większej ilości powoduje, że ta różnica jest odczuwalna. Nie trudno wyobrazić sobie stos papieru , który tworzy „szczyt” w lewym górnym rogu kartek. Zapobiegając tej sytuacji możemy zaopatrzyć się odpowiedni zszywacz z systemem płaskiego zszywania i przeznaczone do niego zszywki. Uzyskamy redukcję wysokości zszywanych dokumentów nawet o 40%.

Siła zszywania

Jeżeli zszywamy kilka kartek, nie ma potrzeby inwestowania w mocne zszywki, które będą wymagały większej siły nacisku. Z drugiej strony, jeżeli kupimy wkłady słabej jakości, mogę one powodować, że nasz zszywacz nie będzie osiągał zadeklarowanej efektywności zszywania - obejmie mniejszą liczbę kartek. Przy wyborze zszywacza do większej liczby jednorazowo zszywanych kartek poleca się zszywacz o długim ramieniu. Dzięki dźwigni zmniejszamy potrzebną siły nacisku o 30-40%. Jest to wyraźnie odczuwalne dla tych osób, które codziennie zszywają większą ilość dokumentów

Przed zakupem zszywacza warto zwrócić uwagę na zszywki – niepozorny element eksploatacji, ale znacząco wpływający na jakość i efektywność zszywania.