1. Kup papier odpowiedni do Twojej drukarki

Czy najlepszy jest papier uniwersalny? Niekoniecznie.

Rozróżniamy papiery uniwersalne oraz:

  • do drukarek atramentowych
  • do drukarek laserowych
  • do drukarek igłowych

Struktura papieru do druku atramentowego pozwala na lepsze wnikanie tuszu i szybsze wysychanie. Papier jest bardziej chłonny. Papier do drukarki laserowej jest gładszy – dostosowany do przyjmowania proszku z tonera przytwierdzanego do kartki wysoką temperaturą. Jeżeli używamy jednego rodzaju drukarki, korzystnie jest zaopatrywać się w papier przeznaczony do typu urządzenia. Wybierając odpowiedni wariant, uzyskamy lepszą jakość druku.

2. Zwróć uwagę na gramaturę i grubość kartki

Im mniejsza gramatura, tym cieńsza kartka papieru? Nie jest to regułą.

Parametr gramatury wskazuje na wagę 1m2 papieru. Papier lżejszy może mieć tę samą grubość kartki, co papier o większej gramaturze, a różnica w wadze wynika z odmiennej struktury i gęstości papieru. Wielu producentów do parametru gramatury dodaje parametr grubości strony w mikronach. W codziennym użytku różnica gramatury może być niezauważalna. Argumentem za większą gramaturą jest trwałość kartki. Za to przy niższej gramaturze paczka papieru z kilkoma ryzami jest odczuwalnie lżejsza. Segregator z dokumentami również będzie znacząco lżejszy. W książkach najczęściej spotkamy się z gramaturą 60g/m2. Dzięki temu na półce zmieścimy więcej książek, a książka nie będzie ciążyć w ręce. Tu nie mamy zastrzeżeń co do trwałości papieru.

Uniwersalna gramatura papieru to 90g/m2, polecana jako minimum przy wydrukach laserowych. Na rynku znajdziemy również niższe gramatury: 80g/m2 (odpowiednie dla drukarek atramentowych) i 70g/m2. Warto wziąć je pod uwagę do powszednich wydruków i do przechowywania dokumentów.

 3. Twoja drukarka „przyzwyczaja się” do jakości papieru.

 Jeżeli od kilku lat drukujesz na papierze o większej gramaturze, zmiana papieru na mniejszą może przynieść niezadowalające rezultaty. Rolki nawijające papier w drukarce zaczną mniej efektywnie transportować papier. Jeżeli drukowano na słabej jakości papierze i zmieniono go np. na papier satynowy, kartki mogą byś zbyt śliskie do przechwycenia przez rolki. Papiery o gorszej jakości mogą mieć większą skłonność do pylenia. Efekt? Gorsza jakość druku, wolniejsze działanie i zanieczyszczanie drukarki. Oszczędność na surowcu do druku może skutkować finalnie zakupem nowej drukarki.

 4. Im bielszy, tym lepszy?

Przyjęło się, że im papier bardziej biały, tym wydaje się bardziej nieskazitelny i elegancki. Należałoby zastanowić się nad użytecznością białego papieru w każdej sytuacji. Ciekawostką jest, że na południu Europy bardzo dobrze sprzedają się papiery o mniejszym współczynniku CIE (ciemniejszy). Wiąże się to z nasłonecznieniem. Im mniejsze CIE, tym papier odbija mniej światła w wyniku czego jest bardziej przyjazny do czytania w słoneczną pogodę. Polecamy wziąć to pod uwagę w cieplejszych okresach roku.

Z drugiej strony jaśniejszy papier doskonalej odda kolory rysunku. W przypadku wydruku kolorowych obrazów, wykresów, elementów graficznych polecany jest jak najbielszy papier.