Czy najlepszy jest papier uniwersalny?
Czy najlepszy jest papier uniwersalny? Niekoniecznie.
Rozróżniamy papiery uniwersalne oraz:
Struktura papieru do druku atramentowego pozwala na lepsze wnikanie tuszu i szybsze wysychanie. Papier jest bardziej chłonny. Papier do drukarki laserowej jest gładszy – dostosowany do przyjmowania proszku z tonera przytwierdzanego do kartki wysoką temperaturą. Jeżeli używamy jednego rodzaju drukarki, korzystnie jest zaopatrywać się w papier przeznaczony do typu urządzenia. Wybierając odpowiedni wariant, uzyskamy lepszą jakość druku.
Im mniejsza gramatura, tym cieńsza kartka papieru? Nie jest to regułą.
Parametr gramatury wskazuje na wagę 1m2 papieru. Papier lżejszy może mieć tę samą grubość kartki, co papier o większej gramaturze, a różnica w wadze wynika z odmiennej struktury i gęstości papieru. Wielu producentów do parametru gramatury dodaje parametr grubości strony w mikronach. W codziennym użytku różnica gramatury może być niezauważalna. Argumentem za większą gramaturą jest trwałość kartki. Za to przy niższej gramaturze paczka papieru z kilkoma ryzami jest odczuwalnie lżejsza. Segregator z dokumentami również będzie znacząco lżejszy. W książkach najczęściej spotkamy się z gramaturą 60g/m2. Dzięki temu na półce zmieścimy więcej książek, a książka nie będzie ciążyć w ręce. Tu nie mamy zastrzeżeń co do trwałości papieru.
Uniwersalna gramatura papieru to 90g/m2, polecana jako minimum przy wydrukach laserowych. Na rynku znajdziemy również niższe gramatury: 80g/m2 (odpowiednie dla drukarek atramentowych) i 70g/m2. Warto wziąć je pod uwagę do powszednich wydruków i do przechowywania dokumentów.
Jeżeli od kilku lat drukujesz na papierze o większej gramaturze, zmiana papieru na mniejszą może przynieść niezadowalające rezultaty. Rolki nawijające papier w drukarce zaczną mniej efektywnie transportować papier. Jeżeli drukowano na słabej jakości papierze i zmieniono go np. na papier satynowy, kartki mogą byś zbyt śliskie do przechwycenia przez rolki. Papiery o gorszej jakości mogą mieć większą skłonność do pylenia. Efekt? Gorsza jakość druku, wolniejsze działanie i zanieczyszczanie drukarki. Oszczędność na surowcu do druku może skutkować finalnie zakupem nowej drukarki.
Przyjęło się, że im papier bardziej biały, tym wydaje się bardziej nieskazitelny i elegancki. Należałoby zastanowić się nad użytecznością białego papieru w każdej sytuacji. Ciekawostką jest, że na południu Europy bardzo dobrze sprzedają się papiery o mniejszym współczynniku CIE (ciemniejszy). Wiąże się to z nasłonecznieniem. Im mniejsze CIE, tym papier odbija mniej światła w wyniku czego jest bardziej przyjazny do czytania w słoneczną pogodę. Polecamy wziąć to pod uwagę w cieplejszych okresach roku.
Z drugiej strony jaśniejszy papier doskonalej odda kolory rysunku. W przypadku wydruku kolorowych obrazów, wykresów, elementów graficznych polecany jest jak najbielszy papier.