Upodobanie do pieczątek w Japonii

Czy w Polsce przesadzamy z używaniem pieczątek?

pieczątki

Wydawałoby się, że trudno znaleźć miejsce, w którym pieczęciom przypisywałoby się większe znaczenie niż w Polsce. Zadziwiające nawet dla naszego kręgu kulturowego mogą być kraje Dalekiego Wschodu. Chiny, Japonia, Tajwan, Korea to kraje, w których pieczątka jest używana na porządku dziennym.

Posiada ją niemal każdy. Niezależnie od tego, czy to przedsiębiorca, czy też osoba fizyczna.

W Japonii zastąpisz swój podpis osobistą pieczątką. Typowe dla kultury japońskiej pieczątki „hanko”, inaczej nazywane „inko” służą do podpisywania umów, dokumentów firmowych a nawet osobistych.

Japończycy rozróżniają trzy rodzaje pieczątek:

  1. do czynności osobistych
  2. do potwierdzania czynności bankowych
  3. do spraw formalnych – najbardziej oficjalna pieczęć rejestrowana w urzędzie.

Na każdej z nich znajdują się znaki określające imię i nazwisko właściciela (pełne dane lub inicjały). Pieczęć używana do dopełniania formalności musi być zgłoszona w urzędzie. Przy takich czynnościach jak branie kredytu, pożyczki, kupno mieszkania będzie elementem niezbędnym do zawarcia umowy. Co więcej, należy wykazać się urzędowym potwierdzeniem, że pieczątka jest zarejestrowana i jesteśmy jej prawowitym właścicielem.

Banki w Japonii przechowują wzorzec pieczątki służącej do dokonywania transakcji bankowych, tak by w każdej chwili móc ją porównać do używanej przez klienta. Oczywiście w dzisiejszych czasach aktualne są wszelkie dodatkowe zabezpieczenia jak PIN, podpis, dokumenty tożsamości, jednak warto wziąć ze sobą pieczątkę przy zakładaniu konta.

W życiu prywatnym pieczątka jest używana przy wielu czynnościach. Japończycy podpisują nimi listy, potwierdzają odbiór paczki od kuriera, kupują karnet na siłownię.

hanko

Pieczątki z popularnymi nazwiskami można kupić w najbliższym sklepie, jednak tradycyjnie są zamawiane i z pieczołowitością przygotowywane na indywidualne zamówienie klienta. Oficjalne hanko mają określony wymagany rozmiar, kształt, krój czcionki, materiał, z którego mogą być wykonane. Hanko do użytku osobistego często ulegają nowej modzie na coraz większą różnorodność wzorów.

Dzisiaj hanko stanowi atrakcję dla turystów, którzy zaopatrują się w pieczątki jako pamiątki. Czy wyobrażacie sobie używanie tylu pieczątek w Polsce?

Przypominamy, że w AMM office można zamówić pieczątkę do biura… i nie tylko!

 


Źródło:

http://www.turning-japanese.info/2013/08/all-about-japanese-inkanhankochopsseals.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Seal_(East_Asia)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pieczątka to nieodłączna część naszej kultury. Spotykamy je w urzędach, na poczcie, w przedsiębiorstwach. Jesteśmy przyzwyczajeni, że wielu spraw nie załatwimy bez przybicia stempla i z nieufnością podchodzimy do dokumentów nieopatrzonych kolorowym znakiem pieczęci.

 


Pieczątka na dokumencie? Pieczęcie tak zadomowiły się w naszej kulturze, że trudno sobie wyobrazić dokument urzędowy bez przybitego stempla.

 


← aktualności

Napisz do nas:

 

Kontakt
z firmą

tel:. (12) 222 50 50
biuro@AMMoffice.pl